»Ustavno sodišče se vedno, ko ugotovi, da je neka ureditev, bodisi zakonska ali podzakonska, problematična z vidika ustave, sprašuje tudi, kaj je dopustna in najbolj ustrezna z vidika varovanja načela pravne države odločitev.«
»Samo vi se lahko uprete rušenju z ustavo določene ureditve.«
»Zakonska ureditev teh zahtev ne izpolnjuje, zato je v neskladju z drugim odstavkom 19. člena ustave.«
»To pomeni, da je na podlagi izpodbijane ureditve prišlo do manj ugodne obravnave javnih uslužbencev z določenimi osebnimi okoliščinami iz prvega odstavka 14. člena ustave in s tem do posega v pravico do nediskriminacijskega obravnavanja iz te določbe ustave.«
»Ustavno sodišče je pritrdilo našim zatrjevanjem, da je obstoječa zakonska ureditev neskladna z ustavo, ker ne obstaja noben učinkovit mehanizem za usklajevanja plač sodnikov z rastjo življenjskih stroškov.«
»To je v nasprotju z naravo sodnega in ustavnosodnega odločanja, hkrati pa je tudi v neskladju z izrecno ureditvijo v zakonu o ustavnem sodišču.«
»Stanja, kakršno je bilo pred izvršitvijo razporeditve, torej ni mogoče v celoti vzpostaviti, zato določba, da pritožba ne zadrži izvršitve, onemogoča učinkovitost pritožbe. To je v neskladju z merili iz prvega odstavka 25. člena ustave in posledično tudi v neskladju s 125. členom ustave, iz katerega pravica do pritožbe zoper premestitev sodnika neposredno izhaja.«
»Institucijo, ki drugim vejam oblasti pove, ali so ravnale skladno z ustavo, pa je treba spoštovati in varovati.«
»Ustavno sodišče je odločilo, da je sprememba zakona neskladna s 14. členom ustave.«
»Načeloma je ta možnost mogoča, toda pod enim pogojem – če ustavno sodišče izda uradno odločitev, da takšna sprememba ne bi bila v nasprotju z načeli in glavnimi določbami ustave.«
Kliknite povezavo za prikaz izjav v želenem obdobju